Liga Konferensi UEFA 2024–25
Liga Konferensi UEFA 2024–25 akan menjadi musim keempat Liga Konferensi UEFA, kelab bola sepak ketiga Eropah yang dianjurkan oleh UEFA.
Perincian kejohanan | |
---|---|
Tarikh | Kelayakan: 10 Julai – 29 Ogos 2024 Persaingan: 3 Oktober 2024 – 28 Mei 2025 |
Pasukan | Persaingan: 36 (dari 54 persatuan) |
← 2023–24 2025–26 → |
Ini akan menjadi Liga Konferensi UEFA yang pertama dimainkan di bawah format baharu yang melibatkan fasa liga dengan sebanyak 36 pasukan.[1] Format baharu juga tidak membenarkan pasukan berpindah dari Liga Europa ke Liga Konferensi peringkat kalah mati, dan dengan itu pemenang Liga Konferensi (Olympiacos dalam musim 2023–24) tidak dapat mempertahankan gelaran mereka. Mulai musim ini, pertandingan ini dinamakan semula kepada Liga Konferensi UEFA daripada Liga Konferensi Europa UEFA.[2]
Pentas akhir akan dimainkan di Stadium Wrocław, Wrocław, Poland. Pemenang kejohanan itu akan layak secara automatik ke Liga Europa UEFA 2025–26 peringkat kumpulan, melainkan mereka layak ke Liga Juara-Juara UEFA 2025–26 melalui prestasi liga mereka.
Penentuan pasukan persatuan
suntingSebanyak 164 pasukan daripada 54 persatuan (daripada 55 persatuan) ahli UEFA dijangka mengambil bahagian dalam Liga Konferensi UEFA 2024–25. Kedudukan persatuan berdasarkan pekali persatuan UEFA digunakan untuk menentukan bilangan pasukan yang mengambil bahagian bagi setiap persatuan:[3]
- Persatuan ke-1 hingga ke-12 mempunyai satu pasukan.
- Persatuan ke-13 hingga ke-33 dan ke-51 hingga ke-55 (kecuali Rusia)Nota RUS[›] masing-masing mempunyai dua pasukan.
- Persatuan ke-34 hingga ke-50 masing-masing mempunyai tiga pasukan (kecuali Liechtenstein mempunyai satu pasukan).Nota LIE[›]
- 14 pasukan yang tersingkir daripada Liga Juara-Juara UEFA 2024–25 dan 41 pasukan yang tersingkir daripada Liga Europa UEFA 2024–25 akan dipindahkan ke Liga Konferensi.
Kedudukan persatuan
suntingUntuk Liga Konferensi UEFA 2024–25, persatuan diperuntukkan tempat mengikut pekali persatuan UEFA 2023, yang mengambil kira prestasi mereka dalam pertandingan Eropah dari 2018–19 hingga 2022–23.[4]
Selain daripada peruntukan berdasarkan pekali persatuan, persatuan mungkin mempunyai pasukan tambahan yang mengambil bahagian dalam Liga Konferensi, seperti yang dinyatakan di bawah:
- (UCL) – Pasukan tambahan dipindahkan dari Liga Juara-Juara UEFA
- (UEL) – Pasukan tambahan/kosong dipindahkan dari/ke Liga Europa UEFA
|
|
|
Pengagihan
suntingBerikut merupakan senarai akses untuk musim ini.
Pasukan yang masuk dalam pusingan ini | Pasukan mara dari pusingan sebelumnya | Pasukan dipindahkan dari Liga Juara-Juara | Pasukan dipindahkan dari Liga Europa | ||
---|---|---|---|---|---|
Pusingan kelayakan pertama (50 pasukan) |
|
— | — | — | |
Pusingan kelayakan kedua (98 pasukan) |
Laluan Juara (12 pasukan) |
— | — |
|
— |
Laluan Liga (86 pasukan) |
|
|
— |
| |
Pusingan kelayakan ketiga (60 pasukan) |
Laluan Juara (8 pasukan) |
— |
|
|
— |
Laluan Liga (52 pasukan) |
— |
|
— |
| |
Pusingan play-off (48 pasukan) |
Laluan Juara (10 pasukan) |
— |
|
— |
|
Laluan Liga (38 pasukan) |
|
|
— |
| |
Peringkat liga (36 pasukan) |
|
|
Maklumat di sini menggambarkan penggantungan berterusan ke atas Rusia dalam bola sepak Eropah, dan oleh itu perubahan berikut pada senarai akses lalai telah dibuat:
- Pemenang piala dari persatuan ke-39 hingga ke-44 (Armenia, Belarus, Bosnia dan Herzegovina, Luxembourg, Kepulauan Faroe dan Ireland Utara) akan memasuki pusingan kelayakan kedua dan bukannya pusingan kelayakan pertama.
- Hasil daripada perubahan sepadan pada senarai akses Liga Juara-Juara, akan terdapat kurang satu pasukan yang kalah daripada Liga Juara-Juara dipindahkan ke Liga Konferensi pusingan kelayakan kedua (Laluan Juara) menjadi satu pasukan yang dipindahkan akan menerima bye kepada pasukan dalam pusingan kelayakan ketiga (Laluan Juara).
Memandangkan Pemegang gelaran Liga Juara-Juara (Real Madrid) layak ke Liga Juara-Juara melalui peruntukan tempat standard liga domestik mereka, perubahan berikut pada senarai akses lalai telah dibuat:
- Hasil daripada perubahan sepadan pada senarai akses Liga Juara-Juara, akan terdapat kurang satu pasukan yang kalah daripada Liga Juara-Juara pusingan kelayakan pertama (jumlah pasukan adalah kurang daripada 2) dipindahkan ke Liga Konferensi pusingan kelayakan kedua (Laluan Juara) menjadi satu pasukan dipindahkan (kesemua 2 pasukan) akan menerima bye ke pusingan kelayakan ketiga (Laluan Juara).
Ketika Pemegang gelaran Liga Konferensi (Olympiacos) memasuki Liga Europa, tempat yang mereka layak untuk melalui kedudukan liga (Liga Konferensi pusingan kelayakan kedua) telah dikosongkan, dan perubahan berikut pada senarai akses lalai telah dibuat:
- Pemegang piala persatuan ke-45 (Malta) dan ke-46 (Georgia) akan memasuki pusingan kelayakan kedua dan bukannya pusingan kelayakan pertama.
Pasukan
suntingLabel dalam kurungan menunjukkan cara setiap pasukan layak ke tempat pusingan permulaannya:
- CW: Pemenang piala domestik
- 2,3,4,5,6, dsb.: Kedudukan Liga musim sebelumnya
- LC: Pemenang piala liga
- RW: Pemenang musim biasa
- PW: Pemenang play-off Liga Konferensi akhir musim
- UCL: Dipindah dari Liga Juara-Juara
- PK1: Kalah dari pusingan kelayakan pertama
- UEL: Dipindah dari Liga Europa
- PO: Kalah dari pusingan play-off
- LJ/LL PK3: Kalah dari pusingan kelayakan ketiga (Laluan Juara/Liga)
- LJ PK2: Kalah dari pusingan kelayakan kedua (Laluan Juara)
- LJ PK1: Kalah dari pusingan kelayakan pertama (Laluan Juara)
Pusingan kelayakan kedua, pusingan kelayakan ketiga dan pusingan play-off dibahagikan kepada Laluan Juara (LJ) dan Laluan Liga (LL).
Nota
- ^ Liga Juara-Juara (UCL PK1): Dua pasukan yang kalah daripada Liga Juara-Juara pusingan kelayakan pertama akan diundi untuk menerima bye ke pusingan kelayakan ketiga (Laluan Juara), kerana kurang dua pasukan yang kalah telah dipindahkan ke pusingan kelayakan kedua (Laluan Juara) atas tempat Liga Juara-Juara fasa liga dikosongkan berikutan Pemenang Gelaran Liga Juara-Juara (Real Madrid) yang layak melalui kedudukan liga dan penggantungan Rusia dari musim 2024–25 di Eropah.
- ^ Albania (ALB): Skënderbeu, yang menduduki tempat ketiga dalam Kategoria Superiore 2023–24, kini dilarang daripada menyertai pertandingan UEFA. Hasilnya tempat mereka dalam pertandingan itu diserahkan kepada pasukan di tempat kelima, Tirana.
- ^ Georgia (GEO): Pemenang Piala Georgia, FC Saburtalo Tbilisi menukar nama mereka kepada FC Iberia 1999 pada 27 Februari 2024.
- ^ Greece (GRE): Olympiacos layak ke fasa liga dalam Liga Europa UEFA 2024–25 dengan memenangi Liga Konferensi Eropah UEFA 2023–24, jadi tempat ketiga mereka dikosongkan.
- ^ Latvia (LVA): Valmiera, yang menduduki tempat ke-4 dalam Liga Tinggi Latvia 2023, telah dinafikan lesen UEFA. Hasilnya, tempat mereka dalam pertandingan itu diserahkan kepada pasukan tempat ke-5, Liepāja.
- ^ Liechtenstein (LIE): 7 pasukan yang bergabung dengan Persatuan Bola Sepak Liechtenstein (LFV) semuanya bermain dalam Sistem Liga Bola Sepak Switzerland. Satu-satunya pertandingan yang dianjurkan oleh LFV ialah Piala Bola Sepak Liechtenstein – pemenangnya akan layak ke Liga Konferensi UEFA untuk musim 2024–25.
- ^ Lithuania (LTU): Pemenang Piala, FK TransINVEST telah diberikan pengecualian kepada peraturan selama 3 tahun.[5]
- ^ Luxembourg (LUX): Swift Hesperange, yang menduduki tempat kedua, telah dinafikan lesen UEFA. Oleh itu, tempat mereka dalam pertandingan itu diserahkan kepada pasukan peringkat tertinggi yang diberikan lesen UEFA oleh FLF, UNA Strassen, yang menduduki tempat keenam.
- ^ Rusia (RUS): Pada 28 Februari 2022, kelab bola sepak Rusia dan pasukan kebangsaan telah digantung daripada pertandingan FIFA dan UEFA kerana pencerobohan Rusia ke atas Ukraine.[6] Jadual tersebut menggambarkan penggantungan berterusan Rusia daripada pertandingan UEFA.[7]
Jadual
suntingJadual pertandingan adalah seperti berikut.[8][1] Perlawanan dijadualkan pada hari Khamis, dengan hari eksklusif pada 19 Disember, selain daripada pentas akhir yang berlangsung pada hari Rabu, walaupun secara luar biasa boleh berlangsung pada hari Selasa atau Rabu atas konflik penjadualan.[9][10][11]
Fasa | Pusingan | Tarikh cabutan | Pusingan 1 | PUsingan 2 |
---|---|---|---|---|
Kelayakan | Pusingan kelayakan pertama | 18 Jun 2024 | 11 Julai 2024 | 18 Julai 2024 |
Pusingan kelayakan kedua | 19 Jun 2024 | 25 Julai 2024 | 1 Ogos 2024 | |
Pusingan kelayakan ketiga | 22 Julai 2024 | 8 Ogos 2024 | 15 Ogos 2024 | |
Play-off | Pusingan play-off | 5 Ogos 2024 | 22 Ogos 2024 | 29 Ogos 2024 |
Fasa liga | Perlawanan 1 | 30 Ogos 2024 | 3 Oktober 2024 | |
Perlawanan 1 | 24 Oktober 2024 | |||
Perlawanan 3 | 7 November 2024 | |||
Perlawanan 4 | 28 November 2024 | |||
Perlawanan 5 | 12 Disember 2024 | |||
Perlawanan 6 | 19 Disember 2024 | |||
Fasa kalah mati | Pusingan kalah mati play-off | 20 Disember 2024 | 13 Februari 2025 | 20 Februari 2025 |
Pusingan 16 | 21 Februari 2025 | 6 Mac 2025 | 13 Mac 2025 | |
Suku Akhir | 10 April 2025 | 17 April 2025 | ||
Separuh Akhir | 1 Mei 2025 | 8 Mei 2025 | ||
Pentas Akhir | 28 Mei 2025 di Stadium Wrocław, Wrocław |
Pusingan kelayakan
suntingPusingan kelayakan pertama
suntingUndian untuk pusingan kelayakan pertama telah diadakan pada 18 Jun 2024. Pusingan pertama akan dimainkan pada 10 dan 11 Julai, dan pusingan kedua akan dimainkan pada 17 dan 18 Julai 2024.
Pemenang perlawanan akan mara ke pusingan kelayakan kedua – Laluan Liga. Pasukan yang kalah akan tersingkir daripada pertandingan Eropah untuk musim ini.
Pusingan kelayakan kedua
suntingUndian untuk pusingan kelayakan kedua telah diadakan pada 19 Jun 2024. Pusingan pertama akan dimainkan pada 25 Julai, dan pusingan kedua akan dimainkan pada 1 Ogos 2024.
Pemenang perlawanan akan mara ke pusingan kelayakan ketiga dalam laluan masing-masing. Pasukan yang kalah akan tersingkit daripada pertandingan Eropah untuk musim ini.
Pasukan #1 | Agr. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
---|---|---|---|---|
HJK | Bye | N/A | — | — |
Larne | Bye | N/A | — | — |
Differdange 03 | 4–4 (3–4 pen.) | Ordabasy | 1–0 | 3–4(s.m.t.) |
Víkingur Reykjavík | 2–1 | Egnatia | 0–1 | 2–0 |
Virtus | 2–5 | Flora | 0–0 | 2–5(s.m.t.) |
Struga | 3–4 | Pyunik | 2–1 | 1–3 |
Dinamo Batumi | 0–2 | Dečić | 0–2 | 0–0 |
Ballkani | 2–0 | Ħamrun Spartans | 0–0 | 2–0 |
Pusingan kelayakan ketiga
suntingUndian untuk pusingan kelayakan ketiga akan diadakan pada 22 Julai 2024.Pusingan pertama akan dimainkan pada 8 Ogos, dan pusingan kedua akan dimainkan pada 15 Ogos 2024.
Pemenang perlawanan itu mara ke pusingan kelayakan ketiga dalam laluan masing-masing. Pasukan yang kalah telah tersingkir daripada pertandingan Eropah untuk musim ini.
Pasukan #1 | Agr. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
---|---|---|---|---|
Víkingur Reykjavík | 3–2 | Flora | 1–1 | 2–1 |
Ordabasy | 0–2 | Pyunik | 0–1 | 0–1 |
Ballkani | 1–1 (1–4 pen.) | Larne | 0–1 | 1–0(s.m.t.) |
HJK | 2–2 (4–3 pen.) | Dečić | 1–0 | 1–2(s.m.t.) |
Pusingan play-off
suntingUndian untuk pusingan play-off akan diadakan pada 5 Ogos 2024.
Undian
suntingSebanyak 48 pasukan akan bermain dalam pusingan play-off iaitu 10 pasukan di Laluan Juara dan 38 pasukan di Laluan Liga. Undian pasukan diadakan berdasarkan pekali kelab UEFA 2024.[13] Bagi pemenang pusingan kelayakan ketiga, yang identitinya tidak akan diketahui semasa undian, pekali kelab bagi pasukan yang masih berada di kedudukan tertinggi dalam setiap perlawanan akan diguanakan. Bagi pasukan yang kalah dalam Luga Europa pusingan kelayakan ketiga, pekali kelab pasukan peringkat rendah dalam setiap perlawanan akan digunakan. Sebelum undian, UEFA boleh membentuk pasukan pilihan dan bukan pilihan mengikut prinsip yang ditetapkan oleh Jawatankuasa Pertandingan Kelab. Pasukan pertama yang diundi dalam setiap perlawanan akan menjadi pasukan tuan rumah untuk pusingan pertama.
Pilihan | Bukan pilihan |
---|---|
Kumpulan 1 | Kumpulan 2 | Kumpulan 3 | Kumpulan 4 | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pilihan | Bukan Pilihan | Pilihan | Bukan Pilihan | Pilihan | Bukan Pilihan | Pilihan | Bukan Pilihan |
- Notes
- † Pemenang pusingan kelayakan ketiga, yang identitinya tidak akan diketahui semasa undian.
- †† Pasukan yang kalah dalam Liga Europa pusingan kelayakan ketiga, yang identitinya tidak akan diketahui semasa undian.
Pusingan pertama akan dimainkan pada 22 Ogos, dan pusingan kedua akan dimainkan pada 29 Ogos 2024.
Pemenang perlawanan akan mara ke peringkat kumpulan. Pasukan yang kalah telah disingkirkan daripada pertandingan Eropah untuk musim ini.
Pasukan #1 | Agr. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
---|---|---|---|---|
Lincoln Red Imps | Perlawanan 1 | Larne | 22 Ogos | 29 Ogos |
Pyunik | Perlawanan 2 | Celje | 22 Ogos | 29 Ogos |
Víkingur Reykjavík | Perlawanan 3 | UE Santa Coloma | 22 Ogos | 29 Ogos |
Panevėžys | Perlawanan 4 | The New Saints | 22 Ogos | 29 Ogos |
KÍ | Perlawanan 5 | HJK | 22 Ogos | 29 Ogos |
Pasukan #1 | Agr. | Pasukan #2 | Tempat sendiri | Tempat lawan |
---|---|---|---|---|
Omonia | Perlawanan 1 | Zira | 6–0 | 29 Ogos |
St. Gallen | Perlawanan 2 | Trabzonspor | 0–0 | 29 Ogos |
Lens | Perlawanan 3 | Panathinaikos | 2–1 | 29 Ogos |
BK Häcken | Perlawanan 4 | 1. FC Heidenheim | 1–2 | 29 Ogos |
Copenhagen | Perlawanan 5 | Kilmarnock | 2–0 | 29 Ogos |
Vitória de Guimarães | Perlawanan 6 | Zrinjski Mostar | 3–0 | 29 Ogos |
Brann | Perlawanan 7 | Astana | 2–0 | 29 Ogos |
Legia Warsaw | Perlawanan 8 | Drita | 2–0 | 29 Ogos |
Rijeka | Perlawanan 9 | Olimpija Ljubljana | 1–1 | 29 Ogos |
Fiorentina | Perlawanan 10 | Puskás Akadémia | 3–3 | 29 Ogos |
Djurgården | Perlawanan 11 | Maribor | 1–0 | 29 Ogos |
Wisła Kraków | Perlawanan 12 | Cercle Brugge | 1–6 | 29 Ogos |
Mladá Boleslav | Perlawanan 13 | Paks | 2–2 | 29 Ogos |
St Patrick's Athletic | Perlawanan 14 | İstanbul Başakşehir | 0–0 | 29 Ogos |
Chelsea | Perlawanan 15 | Servette | 2–0 | 29 Ogos |
CFR Cluj | Perlawanan 16 | Pafos | 1–0 | 29 Ogos |
Partizan | Perlawanan 17 | Gent | 0–1 | 28 Ogos |
Kryvbas Kryvyi Rih | Perlawanan 18 | Real Betis | 0–2 | 29 Ogos |
Noah | Perlawanan 19 | Ružomberok | 3–0 | 29 Ogos |
Fasa liga
suntingPasukan yang layak
- 5 pemenang dari pusingan play-off (Laluan Juara)
- 19 pemenang dari pusingan play-off (Laluan Liga)
- 12 pasukan tersingkir daripada Liga Europa pusingan play-off
Pentas Akhir
suntingLihat juga
suntingRujukan
sunting- ^ a b "2024/25 UEFA Conference League: Matches, final, key dates". UEFA. 30 April 2024. Dicapai pada 5 Mei 2024.
- ^ "UEFA Europa Conference League to be renamed UEFA Conference League next season". UEFA.com (dalam bahasa Inggeris). Union of European Football Associations. 28 Jun 2023. Dicapai pada 29 Jun 2023.
- ^ "Regulations of the UEFA Conference League, 2024/25 Season". Nyon: UEFA. 2024. Dicapai pada 4 April 2024.
- ^ "Association coefficients 2022/23". UEFA.com. Union of European Football Associations. Dicapai pada 1 Jun 2023.
- ^ "„TransINVEST" klubui – palankios žinios dėl dalyvavimo Konferencijų lygos atrankoje". lff.lt (dalam bahasa Lithuania). Lithuanian Football Federation. 26 April 2024. Dicapai pada 29 April 2024.
- ^ "Ukraine crisis: Fifa and Uefa suspend all Russian clubs and national teams". BBC.co.uk. British Broadcasting Corporation. 28 Februari 2022. Dicapai pada 28 Februari 2022.
- ^ "UEFA decisions for upcoming competitions relating to the ongoing suspension of Russian national teams and clubs" (Siaran akhbar). Nyon: UEFA. 2 Mei 2022. Dicapai pada 2 Mei 2022.
- ^ "Europejskie puchary od sezonu 2024/25 – część szczegółów potwierdzona" (dalam bahasa Poland). 10 July 2023. Dicapai pada 11 July 2023.
- ^ UEFA.com (2023-10-25). "New format for Champions League post-2024: Everything you need to know | UEFA Champions League". UEFA.com (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 2023-12-11.
- ^ Sheldon, Dan. "How the new Champions League format works". The Athletic (dalam bahasa Inggeris). Dicapai pada 2023-12-11.
- ^ "More national derby games possible when revamped Champions League starts next year". AP News (dalam bahasa Inggeris). 2023-07-10. Dicapai pada 2023-12-11.
- ^ Latest Appeals Body decisions announced — AB meeting of 22 July 2024
- ^ "Club coefficients". UEFA.com. Union of European Football Associations. 25 May 2024. Dicapai pada 25 May 2024.